دشمنی بعضی خوراکی ها با جنین

دشمنی بعضی خوراکی ها با جنین

سقط جنین با چه عواملی خوراکی می تواند پدید آید خانم های بارداری که در سه ماهه اول بارداری به سر می برند از چه خوراکی هایی باید پرهیز کنند مصرف چه نوع مواد غذایی  ریسک سقط جنین را در آن ها بالا میبرد

در دوران بارداری لازم است مادر یک رژیم غذایی سالم داشته باشد تا زایمان آرامی داشته باشد و کودک سالمی به دنیا بیاورد. اما آیا می دانید که خوردن برخی غذاها به ویژه در سه ماه اول حاملگی، ممکن است تهدیدی برای نوزاد محسوب شود؟ به گفته متخصصان،خوردن برخی از خوراکی ها مانند آناناس یا آب آن، تخم مرغ خام،کنسرو ماهی و …،می تواند باعث سقط جنین شود.

سقط جنین در سه ماه اول بارداری بسیار شایع است. اگر چه سقط جنین به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله سلامتی مادر، سن ،عادت غذایی و…اما، این اقلام غذایی می تواند بالقوه به مادر و جنین در سه ماه اول آسیب برساند .زیاده روی در مصرف این مواد می تواند باعث انقباض داخلی و گشاد شدن دهانه رحم و در نتیجه سقط جنین شود. از جمله این مواد عبارت است از:

1.آناناس
مصرف آناناس یا نوشیدن آب آناناس در طول سه ماه اول حاملگی می تواند باعث به دنیا آمدن نوزاد مرده شود. بروملین نوعی آنزیم موجود در این میوه باعث انقباض ماهیچه ای در زنان حامله می شود و این امر می تواند باعث سقط جنین شود.

2.کنجد
کنجد ، می تواند منجر به سقط جنین شود. مادر در دوره بارداری باید مقدار خیلی کمی کنجد مصرف کند اما کنجد سیاه را می توان در حد متعادل تا مراحل آخر بارداری مصرف کرد.

3.جگر
اگر چه مصرف آن ماهی یک یا دو بار مشکلی ندارد اما مصرف روزانه آن در دوران حاملگی مضر است زیرا باعث تراکم بالای رتینول ، نوعی ویتامین A حیوانی می شود و می تواند به جنین آسیب برساند.

4.آلوئه ورا
آلوئه ورا برای مو، پوست و دستگاه گوارش مفید است. اما، زنان باردار باید از مصرف زیاد آن اجتناب کنند زیرا به خونریزی لگن و در نتیجه سقط جنین منجر می‌شود.

5. لبنیات پاستوریزه نشده
این نوع اقلام مانند شیر و پنیر فتا و …، حاوی باکتری به نام لیستریاست که ممکن است در طول مراحل مختلف حاملگی به زائو آسیب برساند. این باکتری در مرغ و غذای دریایی نپخته یافت می شود.

ویروس زیکا و این همه مشکلات

یروس زیکا چه نوع ویروسی است این عارضه چه تاثیرات مخربی روی افراد میگذارد خانم های باردار باید در این زمینه بیشتر مراقب باشند تا از ابتلا به این عفونت در امان بمانند چون موجب بروز ناهنجاری در سر جنین می شود

شکیب الحق کارشناس ارشد میکروبیولوژی پزشکی از دانشگاه ناتینگهام انگلستان وعضو انجمن بیماری های ویروسی خطرناک و نوپدید در تشریح ویروس جدید زیکا گفت : اخیرا سازمان جهانی بهداشت گسترش ویروس زیکا را به عنوان وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرده است و نگرانی هایی را نیز در بین مردم پیرامون اختلال در تولد نوزادان به وجود آورده است .

شکیب الحق افزود : بر اساس تخمین های صورت گرفته از سوی سازمان های بین المللی بهداشتی تا پایان سال میلادی ممکن است نزدیک به 4 میلیون نفر به بیماری ناشی از ویروس زیکا مبتلا شوند و توصیه می شود که زنان باردار به کشورهای آمریکای لاتین و کاراییب که مرکز طغیان های گزارش شده هستند سفر نکنند.

شکیب الحق در ادامه خاطر نشان کرد : عفونت ناشی از ویروس زیکا به صورت به وجود آمدن نوزادانی با سرهای کوچک و آسیب به مغز در نوزادان بروز می کند. زنان بارداری که در مناطق مشکوک به طغیان ویروسی هستند حتما باید از لحاظ وجود عفونت ویروس زیکا مورد آزمایش قرار گیرند.